ERR(2): Warning: session_start() [function.session-start]: open(../session/sess_94b60fdef85f3f40c70ece9dc1b80492, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
ERR(2): Warning: fopen(../log/log20171118app.txt) [function.fopen]: failed to open stream: Disk quota exceeded

Warning: fopen(../log/log20171118app.txt) [function.fopen]: failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/hecuba/public_html/app/classes/system.log.php on line 58

Warning: Could not append the log file: '../log/log20171118app.txt'! in /home/hecuba/public_html/app/classes/system.log.php on line 63
ERR(512): User Warning: Could not append the log file: '../log/log20171118app.txt'!

LEARN AND PLAY

LEARN AND PLAY

Finanţator: Fundaţia SOROS, prin programul „Fondul de urgenţă”, Competiţia de proiecte pentru finanţări sub 25.000 USD.

www.soros.ro

Perioada de implementare: 01 octombrie 2010 – 31 martie 2011

Obiectivul general:

Atingerea unui nivel de normalitate pe plan social şi emoţional de către 20 de copii provenind din familii monoparentale cazate în Centrul Rezidenţial pentru Mame şi Copii Aflaţi în Dificultate, prin satisfacerea nevoilor afective, creative, sociale şi recreaţionale ale acestora.

Prin normalitate pe plan social şi emoţional înţelegem dobândirea, de către copii, a deprinderilor de bază de relaţionare, comunicare, socializare, şi dezvoltarea afectivă şi cognitivă corespunzătoare vârstei copiilor.

Obiectivele specifice:

1. Dezvoltarea de activităţi socio-educaţionale în vederea stimulării capacităţilor imaginative, de concentrare a atenţiei, de memorare, a creativităţii şi abilităţilor motrice pentru 20 de copii din Centrul Rezidenţial pentru Mame şi Copii Aflaţi în Dificultate
2. Creşterea gradului de integrare în grup şi de relaţionare pentru 20 de copii din centru cu persoane de diferite vârste şi în diverse situaţii sociale
3. Creşterea gradului de acces pentru 20 de copii din centru la activităţi de petrecere a timpului liber şi la modele de educaţie non-formală

Grupul ţintă:

20 de copii cu vârste cuprinse între 9 luni şi 18 ani, cazaţi împreună cu mamele lor în Centrul Rezidenţial pentru Mame şi Copii Aflaţi în Dificultate. Aceşti copii provin din familii sărace, conflictuale şi dezorganizate, în care abuzul fizic sau emoţional a fost un mod normal de viaţă. Majoritatea copiilor prezintă carenţe afective, sunt substimulaţi şi nu posedă un bagaj cognitiv-comportamental adaptat social, de aceea prezintă un risc crescut de eşec şcolar, neadaptare la sistemul educaţional, marginalizare şi excludere socială.

Activităţi principale:

• Amenajarea şi dotarea spaţiilor în care se vor desfăşura activităţile pentru copii.
• Recrutarea unui număr de 15 voluntari care vor fi implicaţi în activităţile pentru copii
• Desfăşurarea propriu-zisă a programului socio-recreaţional:
- activităţi de arterapie, desen, pictură, educaţie fizică
- activităţi de informare şi documentare a copiilor pe teme de cultură generală
- activităţi socio-recreaţionale: jocuri de logică şi perspicacitate, jocuri de dezvoltare a memoriei, capacităţii de atenţie distributivă şi a abilităţilor motrice, jocuri de echipă
- activităţi de culturalizare
- organizarea unei expoziţii cu lucrările copiilor
- organizarea unei excursii
- organizarea unei competiţii sportive
- organizarea unei activităţi de ecologizare

Rezultate:

• 3 spaţii amenajate pentru activităţile proiectului
• Jocuri, jucării, articole sportive, cosumabile şi echipamente au fost achiziţionate pentru desfăşurarea activităţilor socio-recreative şi educaţionale
• S-au organizat 5 sesiuni de instruire a celor 15 voluntari selectaţi privind lucrul cu grupul ţintă al proiectului, cunoaşterea tututor voluntarilor şi a membrilor echipei de proiect, precum şi evaluarea periodică a proiectului
• 27 de copii au fost evaluaţi psihologic prin teste psihologice, aplicate în funcţie de vârsta copiilor, şi prin discuţii semistructurate cu educatorii specializaţi şi mamele copiilor
• 15 întâlniri ale psihologului cu educatorii specializaţi pentru evaluarea copiilor
• 27 de copii au fost implicaţi în activităţi socio-recreative şi educaţionale
• 150 de ore de activităţi socio-recreative şi educaţionale

• 64 de activităţi socio-recreaţionale şi educative desfăşurate
  • 64 de fişe de planificarea a activităţilor cu copiii
  • 1 biblioteca Learn and Play (dotată cu jocuri şi cărţi pentru copii)
  • 2 evenimente artistice organizate de către copii
  • 1 excursie de 3 zile în zona Suceviţa - Gura Humorului

• 1 expoziţie cu lucrările copiilor
  • 1 carnaval de Hallowen

• 1 competiţie sportivă

Impactul proiectului:

Copiii au fost stimulaţi din punct de vedere emoţional şi cognitiv corespunzător vârstei, dezvoltându-şi nivelul de inteligenţă emoţională şi socială prin învăţarea comportamentelor adecvate în situaţii şi medii sociale mai puţin familiare: prezenţa într-o instituţie de cultură, în spaţii publice, deplasarea în grup organizat şi respectarea regulilor, bunele maniere. Activităţile fizice, competiţiile sportive şi expoziţia de lucrări artistice au contribuit la dezvoltarea armonioasă a copiilor prin creşterea tonusului fizic şi psihic, creşterea gradului de valorizare şi autovalorizare, dar şi dezvoltarea spiritului competitiv şi lucrul în echipă.

Mamele au învăţat în mod indirect (fiind martore la progresele copiilor) cum să se implice în educaţia şi activitatea ludică a copiilor, într-o manieră benefică pentru creşterea capacităţii acestora de relaţionare, comunicare, socializare şi integrare în colectivitate.

LEARN AND PLAY#1

ERR(2): Warning: Unknown: open(../session/sess_94b60fdef85f3f40c70ece9dc1b80492, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)