ERR(2): Warning: session_start() [function.session-start]: open(../session/sess_e64a68f037458a28e071376d40920b8c, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122)
ERR(2): Warning: fopen(../log/log20171213app.txt) [function.fopen]: failed to open stream: Disk quota exceeded

Warning: fopen(../log/log20171213app.txt) [function.fopen]: failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/hecuba/public_html/app/classes/system.log.php on line 58

Warning: Could not append the log file: '../log/log20171213app.txt'! in /home/hecuba/public_html/app/classes/system.log.php on line 63
ERR(512): User Warning: Could not append the log file: '../log/log20171213app.txt'!

MISIUNEA ȘI OBIECTIVELE NOASTRE

MISIUNEA ȘI OBIECTIVELE NOASTRE

Fundaţia HECUBA este o organizaţie neguvernamentală fără scop patrimonial, înfiinţată în anul 2004.

Fundația are misiunea de a îmbunătăţi situaţia socio-familială a familiilor monoparentale din medii defavorizate, din Municipiul Iaşi, de a susţine incluziunea socială a familiilor şi a tuturor membrilor ei, în spiritul respectării drepturilor familiei, femeii şi copilului.

Serviciile oferite de fundaţie vizează creşterea gradului de integrare socio-profesională şi educaţională a mamelor singure, şi asigurarea de condiţii decente de trai pentru mame şi copii.

OBIECTIVELE STRATEGICE

• Dezvoltarea calităţii serviciilor sociale oferite în cadrul Fundaţiei Hecuba
  • Stabilirea de parteneriate şi relaţii de colaborare
  • Identificarea oportunităţilor de finanţare pentru susţinerea şi dezvoltarea serviciilor sociale oferite în cadrul Fundaţiei Hecuba

OBIECTIVELE SPECIFICE stabilite în conformitate cu politicile organizaţiei şi planul strategic 2011 – 2015:

I. CENTRUL DE ZI PENTRU MAMĂ ȘI COPIL HECUBA

Îngrijirea adecvată a copiilor, cu respectarea standardelor minime de calitate prevăzute de legislaţia în vigoare. Prin acest obiectiv se urmăreşte:

• Îngrijirea şi supravegherea specializată a copiilor de vârstă preșcolară, realizată de personal calificat şi competent;
  • Stimularea copiilor pentru a atinge nivelul de dezvoltare corespunzător vârstei lor şi dezvoltarea deprinderilor de viaţă şi igienă;
  • Asigurarea în mod adecvat a alimentaţiei şi programului zilnic de repaos necesare dezvoltării armonioase a copiilor.

Pregătirea şi asistarea copiilor pentru o bună integrare în învăţământul şcolar, prin:

• Evaluarea permanentă de către personalul specializat a gradului de dezvoltare psiho-cognitivă a fiecărui copil;
  • Desfăşurarea de activităţi socio-educaţionale, conform curriculei aprobate de minister pentru învăţământul preşcolar, care să faciliteze dezvoltarea talentelor, abilităţilor generale şi de învăţare, atenţiei distributive, capacităţii de concentrare a atenţiei, memoriei, abilităţilor de relaţionare, comunicare şi socializare, precum şi însuşirea regulilor şi normelor sociale de comportare.

II. CENTRUL REZIDENȚIAL PENTRU MAME ȘI COPII AFLAȚI ÎN DIFICULTATE

Obiectivele specifice de intervenție în cadrul centrului sunt stabilite diferențiat, în funcție de situația de dificultate a fiecărui beneficiar:

Pentru familie

• Să se prevină destrămarea familiei
  • Să se îmbunătăţească şi să se dezvolte relaţia mamă-copil
  • Să se formeze deprinderi de viaţă familială organizată
  • Să se mobilizeze resursele personale pentru o viaţă independentă de prestaţii şi de servicii sociale

Pentru mame

•   Să-și construiască un plan de viitor vizând inserţia socio-profesională
  •   Să dobândească deprinderi de relaţionare socială adecvată
  •   Să dobândească independenţa financiară
  •   Să dobândească deprinderi de ajutor reciproc cu femei aflate în situaţii similare